Home  Articles  Programs 

GEOS Planları

GEOS üç yıl önce geliştirildiğinde Commodore bilgisayarları alanında bir devrim etkisi yaratmıştı. RUN dergisi GEOS'u yaratan Berkeley şirketinin kurucusu Brian Dougherty ve pazarlama asistanı Staci Glovsky ile GEOS'un başlangıcından bugüne geldiği yer ve gelecekte gösterebileceği gelişmeler konusunda bir söyleşi yapmış. GEOS kursuna başlamışken bu söyleşinin GEOS'un son durumu hakkında bilgi vereceği inancıyla yayınlıyoruz.

Geos sayesinde C-64'de Amiga'nın ikonlarına, pencerelerine ve menülerine kavuştu. Ayrıca grafik ve kelime işlem yeteneği de gelişti.

- Commodore GEOS kullanıcılarının sayısının kaç civarında olduğunu tahmin ediyorsunuz?

-- SG Tahminen 1.600.000 civarında.


- Daha önceden insanların GEOS'u bir işletim sistemi olarak kavramakta güçlük çektiklerini söylemiştiniz. Bu hâlâ sorun yaratıyor mu?

-- BD Bu sorun gittikçe daha kolay çözümlenebilir bir hal alıyor. Ayrıca yazılımı basitleştirmek üzere birtakım önlemler de aldık. Örneğin 2.0 versiyonunda girdi sürücünüzü ve yazıcı sürücünüzü seçtikten sonra yazılım onları otomatik olarak yerleştiriyor. Daha önceden bunların manüel olarak yapılması gerekiyordu. Kısacası Commodore pazarında bu cins sorunlarımız hafifledi. Ama Apple pazarında sorunlar devam ediyor.


- GEOS'un Commodore bilgisayarlarında kullanım tarihine dönüp baktığınızda, yaptıklarınızdan hoşnut kalıyor musunuz, yoksa farklı yapabileceğiniz şeyler olduğunu düşünüyor musunuz?

-- BD Değiştireceğimiz fazla şey olduğunu sanmıyorum. Commodore ile RAM Expansion Unit (REU) satışlarını hızlandırmak için daha erken işbirliğine gidebilirdik. RAM kapasitesini artıran bu yardımcı ile çalışmak GEOS'un yararlılığını ve performansını çok artırıyor. Yalnız Commodore onu pazarlamakta çok hevesli davranmadı.


- Commodore için yeni ürünler çıkacak mı? Örneğin geoPublish 2.0 versiyonunu hiç görebilecek miyiz?

-- SG GeoPublish C-128 versiyonunu çıkartmış olmamızı dilerdim. Bunu talep eden o kadar çok insan oldu ki. Çıkartmamızın nedeni C-64 için bile masa üstü yayıncılığın beklediğimiz kadar iyi gitmemesi oldu. GeoPublish hiçbir şekilde yatırımlarımızı karşılamadı. Çeşitli ürünler için talepte bulunanlar bunların geliştirilmesi için gereken zaman ve yatırımı hiç hesaba katmıyorlar.


- geoProgrammer 2.0 için de mi aynı durum geçerli oldu?

-- Anlaşılan çok az sayıda makine dili programcısı var. Çünkü tüm ürünlerimiz içinde en az popüler olanı geoProgrammer oldu. Bir programcılık yarışması açtık ve katılım çok az oldu. Buna karşılık geoPublish yarışmasına katılım çok daha fazla oldu. Anlaşılan insanlar kendileri program yazmaktan çok grafik uygulamalar yapmaktan hoşlanıyorlar.


- Ufukta Commodore GEOS için yeni ürünler görünüyor mu. Örneğin bir telekomünikasyon paketi ya da CAD programı gibi?

-- SG Şu sıralarda hayır. Mühendislerimiz başka projeler üstünde çalışıyorlar. Programda olanlar ki, onların da ne zaman çıkacağı, daha doğrusu çıkıp çıkmayacağı da belli değil, geoBasic ve geoProgrammer 2.0.


- Bir ara "bir tane alana bir tane de armağan ediyoruz" gibi bir promosyon kampanyası başlatmıştınız. Commodore GEOS için yeni promosyon kampanyaları düşünüyor musunuz?

-- SG Evet. Birisi kullanıcı gruplarına yönelik bir promosyon. Onlara grup alımlarında iskonto yapmayı düşünüyoruz.


- C-64 GEOS sahipleri yeni ürünlerin çıkmakta gecikmesi üzerine Commodore pazarından uzaklaşmaya başladığınız kuşkusuna kapılmaya başlıyorlar. Bu konuda söyleyeceğiniz bir şey var mı?

-- SG Başka markalara da yönelmekle birlikte kesinlikle Commodore pazarını terk etmiyoruz. İşin doğrusu, Commodore hâlâ en çok satan ürünümüz ve düzenli servisini devam ettiriyoruz. Örneğin telefonla danışma servisini kapatmıştık ama yeniden açtık. Ama arayanların çoğu da kılavuzu okuma zahmetine katlanmayıp her başları sıkıştığında bu servisi arıyorlar.

-- BD Konunun bir de şöyle bir yanı var. Bir ürünün yeni bir versiyonunu çıkartmadan önce, değecek kadar yenilik gerçekleştirmemiz gerekiyor. Yoksa sırf satış olsun diye yeni bir ürün ya da versiyon çıkartmayız. Hem bunu, hem de çıkarttığımız ürünün en azından belli bir pazarı olmasını düşünmek zorundayız. Örneğin programcılığa pek ilgi olmaması yüzünden geoProgrammer'ın sürümünün çok düşük kaldığından daha önce söz etmiştik. Commodore pazarına verdiğimiz önemde bir azalma yok. Başka markalara yönelik ürünlerimiz de olsa Commodore gözde olmayı sürdürecek.

kaynak: Teleteknik Commodore Dergisi, Sayı 50, Nisan 1990, Sayfa 48-49

Teleteknik
01.04.1990

Keywords: C64, Commodore, GEOS, Yazılım, İşletim Sistemleri


C64 Projects Twitter Page

İlker Fıçıcılar's CBM Page