C64/C128 Projects


SLOPe: Meraklısına Yeni C128 İşletim Sistemi


Memnuniyetsizlik icat doğuruyor. Bu SLOPe için de durum farklı değil. Daha önce C128 için de pek çok İS (İşletim Sistemi) denemesi yapılmıştı. İçlerinde en ünlüleri GEOS, ACE ve LUnix herhalde. Bu arada LUnix ile C128'i iki başlı bir dev gibi kullanmak mümkündü (bu da meraklısına bir hatırlatma: LUnix ile C128'i çift klavye ve çift monitörle aynı disk üzerinde kullanmak olası).

Bu SLOPe hakkında bilgiyi comp.sys.cbm'de yeni farkedince paylaşayım istedim. Henüz oldukça erken evrelerinde olan SLOPe Unicode ve VDC desteği ile geliyor. Şimdilik tek renklimtrak VDC ekranında pencereler vs. işliyor. Ekran görüntüleri şurada:

http://furthervoyages.com/SLOPe110507.gif
http://furthervoyages.com/SLOPe.gif

Bu İS'nin temel çıkış noktası C128'in 128KB'ının programlamasının zorluğu imiş. İçerdiği işlev kütüphanesi ile 128K'ya, REU'e ve diskette takas dosyasına ulaşımda bir standartlaştırma sağlıyor.

Bir de kendimden not: Yıllar yıllar önce, benzer bir merakla ben de kendi İS'mi yazmaya koyulmuş ve genellikle de onu kullanmıştım. Belki bir gün disketlerden gün yüzüne çıkarabilirim. İçerdiği bazı kodlar özellikle günümüzde Contiki ve bu SLOPe'a uyarlanabilir.

Örneğin gayet iyi çalışan bir disk önbelleği ve tamponu yazmam gerekmişti. Okunan sektörleri bellekte haritalayıp, mLRU tipi bir algoritma ile az kullanılanları sınırlı önbellek/bellek gereksinimine göre iptal ediyordum. Yavaş okumaya yol açan sektor interleave sorununu ise bir kerede bir track'i olduğu gibi okuyup tamponlayarak çözmek mümkün olduydu. İS'nin bütün komutlarını diskte tuttuğumdan ve hepsi de 1-2KB'lık şeyler olduğundan bu çözümün epeyi bir faydasını görmüştüm.

Neyse. İşte, demek ki hala C128/C64 sistem programlama camiasında bir hareket var. Bu arada ben pek anlamıyorum ama SLOPe AGI yorumlayıcı da içerecekmiş. Sanırım bir tür adventure oyun standardı. Bu da SLOPe'u denemeye değer kılacaktır olasılıkla.

Bu SLOPe için ek bilgi arayanlar şuralara göz atabilirler:

1. http://landover.no-ip.com/128/viewtopic.php?id=1519 (SLOPe'un çıkış duyurusu)

2. http://landover.no-ip.com/128/viewforum.php?id=35 (SLOPe destek forumu)

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Adventure_Game_Interpreter (AGI ile kastedilen bu olsa gerek)

7 Kasım 2007


C64/C128 Projects  by  Quick Turkish   Changelog   Site Map   Index